فا استایل راهنمای بارداری و اقدام
بارداری و اقدام
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : پزشکی
پزشکی
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : دهان و دندان
دهان و دندان
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : نوزاد
نوزاد
پزشکی

گفتار درمانی

گفتار درمانی از رشته های اصلی توانبخشی است که با هدف درمان مشکلات گفتاری و زبانی و بلع غذا خدمات درمانی و توانبخشی را ارائه می دهد.

این رشته مهم علوم توانبخشی به درمان اختلالات گفتاری در کودکان و بزرگسالان و مشکلات بلع غذا و مایعات نیز از دوران نوزادی (نوزادان نارس) تا دوران سالمندی کمک می کند.

مشکلات گفتاری می تواند در هر سنی رخ دهد ، در کودکان اختلالاتی همچون لکنت زبان و تاخیر گفتاری و در بزرگسالان اختلالاتی مانند آفازی می توانند ارتباطات فرد را محدود کنند که در این جا گفتاردرمانی می تواند کمک زیادی کرده و توانایی های گفتاری و ارتباطی فرد را بهبود بخشد.

برخی از اختلالات گفتاری در کودکی شروع می شوند و با افزایش سن بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر تا بزرگسالی ادامه می یابند و نیاز به درمان و نگهداری طولانی مدت دارند.

اختلال ارتباطی ناشی از سکته مغزی یا سایر شرایط پزشکی ممکن است با درمان و با بهبود وضعیت بهبود یابد.

میزان موفقیت گفتار درمانی بین اختلال تحت درمان و گروه سنی متفاوت است. هنگامی که گفتار درمانی را شروع می کنید نیز می تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد.

نتایج تحقیقات نشان می دهند که گفتاردرمانی برای کودکان خردسال زمانی با موفقیت بیشتر همراه است که در مراحل اولیه شروع شود و در خانه با مشارکت والدین یا مراقب انجام شود.

گفتار درمانی برای کودکان

تعامل از راه صحبت کردن و بازی کردن، و استفاده از کتاب، تصویر کردن اشیاء دیگر به عنوان بخشی از مداخله زبانی برای کمک به تحریک رشد زبان در کودکان ارائه می شود.

گفتار درمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانی برای بزرگسالان نیز با ارزیابی برای تعیین نیازهای شما و بهترین درمان آغاز می شود. تمرینات گفتار درمانی برای بزرگسالان می تواند در گفتار، زبان و ارتباطات شناختی به شما کمک کند. اگر بیماری یا اختلالی سبب بروز مشکل در بلع غذا شده باشد، درمان ممکن است شامل بازآموزی عملکرد بلع نیز باشد.

گفتاردرمانی در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

  • اختلال روانی که بر جریان، سرعت و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. لکنت زبان از جمله اختلالات روانی است که می تواند در هر سنی رخ دهد و درمان آن با گفتاردرمانی اغلب موفقیت آمیز است.
  • اختلال زبان دریافتی مشکلی است که در طی آن فرد در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارد و در نهایت فرد در پیروی از دستورالعمل ها دچار مشکل شود و همچنین دایره لغات محدودی داشته باشد. اختلالاتی مانند اوتیسم، کم شنوایی و آسیب به سر می تواند منجر به اختلال زبان دریافتی شود . گفتار درمانی می تواند در بهبود آن موثر باشد.
  • اختلال زبان بیانی مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات توسط فرد است که معمولا با اختلالاتی همچون اوتیسم ، سندرم داون و یا کم شنوایی مرتبط است.
  • اختلالات تشدید یا همان رزونانس زمانی رخ می دهد که انسداد جریان هوای منظم در حفره های بینی یا دهان، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر دهد. 
  • اختلالات شناختی- ارتباطی که سبب بروز مشکل در برقراری ارتباط به دلیل آسیب به بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند می شود و در اثر مشکلاتی همچون سکته مغزی ، ضربه مغزی و رشد غیرطبیعی مغز رخ می دهد.
  • آفازی و دیس آرتزی نیز از جمله مشکلات رایجی هستند که گفتار درمانی می تواند به درمان آن ها کمک کند.

 

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی اوتیسم – گفتاردرمانی در تهران – کاردرمانیفیزیوتراپی

فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : پوست
پوست
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : بانوان
بانوان
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : مو
مو
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : مد و استایل
مد و استایل