فا استایل راهنمای بارداری و اقدام
بارداری و اقدام
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : پزشکی
پزشکی
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : دهان و دندان
دهان و دندان
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : نوزاد
نوزاد
بارداری و اقدام

ورزش در دوران بارداری

دویدن در دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری درست است ؟ در این مقاله به نکات دویدن برای هر سه ماه هم اشاره میکنیم

اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید و بارداری شما بدون عارضه است، باید بگویم بله می توانید بدوید. دویدن در دوران بارداری به طور کلی برای شما و کودکتان بی خطر است. با این حال، برخی از زنان دارای شرایط پزشکی یا عوارض بارداری هستند که به این معنی است که اصلاً نباید ورزش کنند. قبل از شروع دویدن و یا قبل از شروع هر گونه فعالیت ورزشی دیگری در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. اگر پزشک به شما جواب مثبت داد می توانید بدوید، نکته بسیار حیاطی این است که به بدن خود توجه کنید خود را بیشتر از حد به خود فشار نیاورید.

فواید ورزش در دوران بارداری

به طور کلی، ورزش در دوران بارداری برای سلامت روحی و جسمی شما بسیار مفید است. فعالیت در دوران بارداری می تواند به کوتاه شدن طول زایمان و کاهش خطر سزارین کمک کند. و حرکت منظم همچنین می تواند به پیشگیری از دیابت بارداری کمک کند و عاملی برای پیشگیری از افسردگی پس از زایمان باشد.

دویدن فواید زیادی برای سلامتی دارد. این می تواند تناسب اندام قلبی عروقی شما را افزایش دهد، قلب، عروق خونی و ریه های شما را تقویت کند و به طور علمی ثابت شده است که طول عمر را افزایش می دهد. دویدن یک راه سریع و تاثیر گذار برای تقویت روحی و جسمی در زمانی است که احساس خستگی می کنید، مثل پیاده روی، تقریباً در هر جایی می توانید آن را انجام دهید، پس به سادگی در برنامه خود روزانه می گیرید. در اینجا تعدادی از فواید روحی و جسمی که از دویدن در دوران بارداری به دست خواهید آورد ذکر شده است:

  • ورزش و دویدن قلب و عروق خونی شما را تقویت می کند
  • ورزش در دوران بارداری کمردرد، یبوست، نفخ و تورم را کاهش می دهد
  • استقامت، تون عضلانی را و تناسب اندام کلی را دویدن در دوران بارداری بهبود می بخشد
  • ورزش در دوران بارداری خواب، خلق و خو و انرژی را بهبود می بخشد
  • دویدن در دوران بارداری باعث افزایش میزان وزن سالم بارداری و کاهش وزن پس از بارداری می شود

دویدن در دوران بارداری

در حالی که دویدن برای بسیاری از زنان باردار بی خطر است، شما همچنان می توانید روش های مناسب برای گنجاندن دویدن را در برنامه تمرینی بارداری خود بیاموزید، بسته به اینکه چقدر از زایمان فاصله داریدمی توانید در اینجا چند نکته مهم را فرا بگیرید:

ورزش در دوران بارداری : سه ماهه اول

آب بدن را از دست ندهید . قبل، حین و بعد از دویدن مقدار زیادی آب بنوشید. هنگامی که عرق می کنید، مایعات خود را از دست می دهید، بنابراین باید مطمئن باشید که مایعات کافی را جایگزین آنچه از دست داده اید، بکنید. یک راه عالی برای نظارت بر از دست دادن آب بدن، رنگ ادرار است . اگر زرد و یا تیره است، باید آب بیشتری بنوشید. ادرار باید زرد کم رنگ تا تقریباً شفاف باشد.
بدنتان را خنک نگهدارید . گرم شدن بیش از حد در دوران بارداری آسان تر است، بنابراین از دویدن در هوای گرم یا مرطوب خودداری کنید. لباس های گشاد از مواد سبک و قابل تنفس بپوشید تا خنک بمانید. در طول هوای گرم تابستان، دویدن های صبح زود یا بعد از ظهر را مد نظر قرار بدهید، و اگر شاخص گرما در منطقه خطر است، به ورزش در محیط سرپوشیده و تحت کنترل آب و هوا بروید.
از پوست خود محافظت کنید . برای جلوگیری یا به حداقل رساندن ملاسما (تیره شدن پوست مربوط به بارداری) از کلاهای لبه دار استفاده کنید. همیشه از یک ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30 یا حتی بالاتر برای تمام پوست های در معرض آفتاب استفاده کنید.
کفش مناسب بپوشید . کفش‌ شما باید به پاهای شما، به‌ویژه در اطراف قوس‌ها، حمایت زیادی داشته باشند. اگر روی سطح سخت می دوید، به دنبال کفش مخصوص دویدن باشید که برای جذب ضربه مقاوم هستند و مطمئن شوید که کفش هایی مناسب می گیرید . بارداری می تواند سایز کفش شما را افزایش دهد.
یک سوتین حمایتی بپوشید . از یک سینه بند ورزشی قابل تنظیم استفاده کنید که می تواند با سینه های در حال رشد شما بزرگ شود.

ورزش در دوران بارداری: سه ماهه دوم

مراقب تغییرات تعادل بدن باشید. با بزرگتر شدن شکم، مرکز ثقل شما در حال تغییر است و شما در برابر لغزش و زمین خوردن آسیب پذیرتر هستید. از دویدن در مسیرهای دارای زباله، سنگ، ریشه درختان و سایر موانع طبیعی که ممکن است باعث سقوط شوند، خودداری کنید.
مسیر دویدن خود را در بررسی کنید. بعضی از بانوان باردار مسیر های مستقیم و طولانی دویدن را ترجیح می دهند چون دویدن مستقیم بدون نیاز به چرخش باعث راحتی بیشتر در مفاصل می شود. زنانی که از چرخش بدشان نمی آید و ترجیح می دهند در یک مسیر بدوند زیرا سطح روی زانوها راحت تر است. توجه کنید که سطح دویدن شما در هنگام و بعد از دویدن چه حسی به مفاصل شما می دهد. صرف نظر از نوع مسیری که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که  مسیر خارج نمیشوید .

ورزش در دوران بارداری: سه ماهه سوم

اگر احساس می‌کنید خیلی خسته‌اید که نمی‌توانید برای دویدن بروید، یا اگر دویدن اذیت کننده است، به پیاده‌روی آهسته بروید و یا استراحت کنید. مثل همیشه به بدن خود گوش دهید و زیاده روی نکنید.

بیشتر دوندگان متوجه می شوند که سرعت آنها در سه ماهه سوم به میزان قابل توجهی کاسته میشود و این طبیعی است چون تغییرات قابل توجهی در این زمان برای بدن شما ایجاد می شود. با نزدیک شدن به زمان زایمان، برخی از دویدن سبک یا پیاده روی سریع ممکن است مناسب تر باشد.

اگر در حین دویدن احساس انقباض کردید، توقف کنید، آب بنوشید و دمای بدن را پایین بیاورید. اگر بعد از استراحت، نوشیدن آب و خنک شدن انقباضات شما ادامه دار بود، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

منبع : babycenter

 

کلمات مرتبط :

ورزش در دوران بارداری – دویدن در دوران بارداری

فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : پوست
پوست
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : بانوان
بانوان
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : مو
مو
فا استایل راهنمای بارداری و اقدام : مد و استایل
مد و استایل